Batık Tırnak Tedavisi

  Batık Tırnak Tedavisi ve Tırnak Teli Uygulaması

  Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alır. Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybına, dolayısıyla da batığa neden olur.

  Tırnak batmalarının sebepleri:
  – Ayaktaki aşırı terleme,
  – Ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesi,
  – Çok dar ve sıkı çorap giyilmesi,
  – Tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma,
  – Ayak ve parmak deformasyonları,
  – Hamilelik,
  – Tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi,
  – Aşırı kilo artışları,
  – Yanlış pedikür yapılması,
  – Genetik yatkınlık,

  Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiler. Batık tırnağın bakımında, ilk başvurulan yer pedikür salonu olur. Pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır; ancak devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturabilir. Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak medikal ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Bu merkezlerde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları, daha hızlı, kesin ve ağrısız çözüm oluşturur.

  Batık tırnak tercih edilen “3TO tel yöntemi” ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanır. Bu sistemle yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnak iki tarafından özel tellerle askıya alınıp, ortadan sıkıştırılarak yukarıya kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesi sağlanır.

  Tırnak batmasının erken dönemlerinde medikal ayak bakımının düzenli yapılması ile tedavide başarı şansı yüksektir. İlerlemiş durumlarda yapılan değerlendirme sonucu tırnak teli uygulaması veya tırnak cerrahisi soruna kalıcı çözüm sağlayabilmektedir.

  Kalınlaşmış Tırnak Tedavisi

  Tırnak mantarı, yaşlılık veya kalıtımsal sebeplerle kalınlaşan tırnaklar medikal ayak bakımı ile inceltilir. Mantar gibi herhangi bir hastalığa bağlı kalınlaşmalarda bu işlem tedavinin etkinliğini artırır. Kalınlaşma tedavisinde tırnak, ağrısız, acısız ve kanamasız olarak inceltilir. Bunun yanı sıra gerekli görülen durumlarda jel uygulaması yapılır.

  Deforme Tırnak Bakımı

   Darbe sonucu veya herhangi bir tırnak hastalığa bağlı şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillendirilerek tırnaklardaki deformasyonlar düzeltilir.