Botox

  Yüzümüzde yaşlanmayı artıran en önemli şey mimik kaslarının aşırı kullanımıdır. Botoks, kasların aşırı kullanımı sonucu oluşan cilt çizgilerini hafifletmek veya azaltmak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. En sık kullanıldığı bölgeler; kaş çatma çizgisi, kaz ayakları çizgileri ve alındaki yatay çizgilerdir.

  Botoks nedir?

  Botulinum toksin A (botoks) , Clostridium botulinum’dan elde edilen kas gevşetici bir ilaçtır. Botoks direkt kas içine enjekte edilir. Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici süreyle engelleyerek aşırı kasılmaları azaltır.

  Botoks kırışıklıkları nasıl düzeltir?

  Yüzümüzdeki dinamik kasların (mimik kasları ) aşırı çalışması sonucu üzerindeki cilt katlanır ve zamanla çizgiler oluşmaya başlar. Botox uygulanan bölgede kasların hareketi azaltılarak üzerindeki cildi kırıştırması engellenir ve deri gerginlik kazanmış olur.

  Botoks uygulaması ince iğnelerle, kaslara ilacın verilmesi şeklinde bir işlemdir. Yaklaşık 10-15 dakika süren bir uygulamadır ve 3-7 gün arasında uygulama yapılan bölgede etki ortaya çıkar. Botoks etkisi kişiye bağlı olarak 4-6 ay arasında bir süreçte kaybolur.