Dövme Sildirme

  DÖVME SİLDİRMEDE LAZER TEKNOLOJİSİ

  Geçmiş çağlardan bu yana insanlar vücutlarına dövme yaptırıyorlar. Günümüzde uygulanan birçok dövme uygulamasında renk sağlayan sıvılar genellikle derinin orta kısmına yerleşiyor. Uygulanacak olan doğru lazer tedavisi sayesinde bu bölgede yoğunlaşmış olan boya parçalanır ve vücut tarafından ortadan kaldırılır.

  LAZER İLE DÖVME SİLDİRME

  Dövme silme için kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermiş ve derialtı dokudaki rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Q-switchedNd: YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumununda etkili olan teknolojilerdendir. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de siyah renkler gibi lazer tedavisinde cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken sarı, yeşil vb. renkler daha özellikli ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölge ise tedaviden sonra iyileşmesi daha hızlı olur. Ancak gövde, kol ve bacak gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişme ve kızarıklık olabilir. Bir hafta içinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar fayda sağlamaz. Uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı yine de güneş koruyucu kullanılması önerilmektedir.

  DÖVME TAMAMEN ORTADAN KALKAR MI?

  Lazerle dövme silme yöntemi ile dövme 4-6 seansta silinir. Bu konuda dövmede kullanılan boyanın kalitesi etkilidir. Aynı zamanda amatör olan dövmeler kolayca silinebilirken profesyonel olan dövmelerin silinmesi daha fazla zaman alabilir.