Mezoterapi(Saç)

  Saç mezoterapisi nedir?

  Mezoterapi kısaca, derinin mezodermden köken alan tabakasına ilaç enjeksiyonu şeklinde uygulanan, tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulaması olarak tanımlanabilir. Mezoterapi, saç dökülmesi yanında yüz gençleştirme, selülit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Her tedavi için farklı karışımlardan oluşan mezoterapi preperatları hazırlanır.

  Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineraller, vitamin, bazı antioksidanlar ve protein gibi besin maddelerinin ince uçlu ve tek kullanımlık steril mezoterapi iğnelerine sahip enjektörler yardımıyla, saç köklerinin yer aldığı derinin orta tabakasına verilmesi işlemine ise saç mezoterapisi adı verilmektedir. Bu yöntem ile besin maddeleri doğrudan saç köklerine intikal ettirilmiş olur. Kolay uygulanan bu yöntem ile saç hücrelerinin iyi beslenmesi sağlanarak saç dökülmesinin önüne geçilir.

  • Saç kaybı sadece dökülme şeklinde olmaz. Saç telinde meydana gelen incelme, kopma, yıpranma yoğunluk ve hacim kaybı şeklinde de saç kaybı yaşanabilir. Saç mezoterapisi ile saçlarda kalınlaşma, canlılık, dolgunluk meydana gelir.

  Uygulama el ile yapılabildiği gibi bilgisayar destekli cihazlar yardımıyla da yapılabilmektedir. Verilen ilacın her bölgeye eşit derecede dağılımı için bilgisayarlı cihazların kullanımı daha iyi sonuç verir. Uygulamada 2-4 mm’lik iğneler kullanılır. Bu uygulama ile saç hücrelerinin ihtiyacı olan bütün besin maddeleri kolay bir şekilde saç derisine uygulanır. Cerrahi bir işlem gerektirmez, bu yönüyle acısız, ağrısız bir yöntem olarak kabul edilir.

  Uygulama sonrasında saçın belli bir süre yıkanmaması ve saça herhangi bir kimyasal maddenin sürülmemesi gerekmektedir.

  Bu etki genellikle üç ile dört yıl arasında değişir. Üç ile dört yıl sonra uygulama tekrarlanabilir.